2009. november 19., csütörtök

Romákról objektíven


Míg a 2001-es népszámlálás során 190 ezren vallották magukat "romának", addig a különböző felmérések szerint 520-700 ezerre tehető (szakértők egy része szerint a romungrókkal együtt több milliósra (!) tehető  szerk.) a cigány lakosság száma Magyarországon. Míg a cigány háztartások átlagos nagysága 4,2 fő, addig a teljes népesség (azaz benne a romák is! szerk.) esetében ez a szám csak 2,8. (Külön számítást igényelne a magyar háztartások felmérése, de erre, valami miatt nincsen kereslet, megbízás. Szívesen vetném össze az adatokat az alábbiakkal. Szigorúan csak a teljes értékű statisztika kedvéért, a számok nyelvén.)

A cigányok 50 százaléka az ország területének 15 százalékán él. Többségük a 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségben. 40 százalékuk nem fejezte be az általános iskolát. Valamilyen szakmával 18-19 százalékuk rendelkezik, míg érettségit nagyjából a cigány lakosság 5 százaléka szerzett. A diplomások aránya kb. 1 százalék a felmérések szerint.

Nagy részük segélyen él.

Jelenleg a cigány háztartások 53 százalékában van legalább egy munkanélküli, ebből 15 százaléknál kettő, 6 százaléknál pedig három vagy akár több is. Egy főre jutó jövedelmük 34 ezer forintot tesz ki havonta, 33 százalékuk részesül szociális segélyben, 29 százalékuk nyugdíjban vagy rokkantnyugdíjban, 28 százalékuk GYES vagy GYED támogatásban, 27 százalékuk pedig munkanélküli segélyben. Csupán 3 százalékuk ellátatlan vagy dolgozik.

A felmérést végzők ugyanazokat a kérdéseket tették fel magyaroknak és cigányoknak. A kérdések között volt például az, hogy „mindent egybevetve, mit gondol, mi az oka annak, hogy a romák nehéz helyzetben vannak”? Erre 2009 januárjában a lakosság 80 százaléka azt válaszolta, inkább a saját tulajdonságaik, hozzáállásuk miatt vannak nehéz helyzetben. Mindössze 14 százalék gondolta úgy, hogy ennek oka "a többségi társadalom diszkriminációjában és elnyomásában keresendő".
A megkérdezett cigányok ezzel szemben a következőket válaszolták két hónappal később: 26 százalékuk vélte úgy, hogy a saját hozzáállásuk a ludas, míg 63 százalékuk a többségi társadalmat okolta a kialakult helyzetért.

A megkérdezettek 80 százaléka arra a kérdésre, hogy „Ön hogy érzi, személy szerint tud-e tenni valamit a cigányok és a nem cigányok helyzetének javításáért?” nemmel válaszolt  (Honfitársaim, ez lehet hazánk veszte! Mindannyiunknak segítenie kell a jól átgondolt integrációt! szerk.). Arra a kérdésre, hogy vajon ki tud javítani a cigányok és a nem cigányok viszonyán, 74 százalék felelte azt, hogy a cigányok maguk, 59 százalék a kormány kezében látta a megoldás kulcsát, míg 49 százalék a cigányság szervezeteitől várná a helyzet javulását. A válaszadók 6 százaléka viszont a Magyar Gárdától és a Jobbiktól remélné a probléma kezelését.

A baloldaliak 79 százaléka cigányellenes (!)

A társadalom cigányellenességét vizsgáló felmérésben a következő eredmény jött ki: az összes megkérdezett 81 százaléka inkább cigányellenesnek vallotta magát, mint nem. Ezen belül a magukat baloldali szavazóknak tartók 79 százaléka, a középen állók 83 százaléka, és a jobboldalra húzók 85 százaléka vallotta magát inkább cigányellenesnek, mint nem cigányellenesnek.

„A cigányokat rá kellene szoktatni arra, hogy inkább úgy éljenek, mint a nem cigányok” - tavaly októberben ezzel az állítással a megkérdezettek 81 százaléka értett egyet, míg idén áprilisra ez az arány egy százalékkal, 82-re nőtt.

„A cigányok gondjai megoldódnának, ha végre elkezdenének dolgozni”2008 októberében a megkérdezettek 82, míg idén áprilisban 84 százaléka gondolta így.

„A cigányok gondjai megoldódnának, ha végre kapnának munkát” - idén áprilisban ezzel az állítással a megkérdezettek 65 százaléka értett egyet.

A cigányok szegénységét az is okozza, hogy a többségi társadalom előítéletes velük szemben” - azok aránya, akik ezzel egyetértenek, az említett időszakban 46-ról 57 százalékra nőtt.

Az utolsó bekezdésben ill. valamivel feljebb jól látható és tetten érhető a liberális szerepvállalás, aminek egyetlen célja: viszályt és gyűlöletet szítani a többségi magyar és a kisebbségi (ki tudja meddig kisebb?!) roma népcsoport között.  

ui.: A statisztikákból természetesen kimaradnak a börtönbüntetésüket töltő romák egzisztenciális kilátásai. Jelentős létszámuk megkerülhetetlenné teszi a velük való gondolkodást.


Lengyel László által szervezett konferencia anyagából (szerkesztve)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése